News Header

کافه دانش

Image 40343

ERP چیست و چه کاری می تواند برای کسب و کار شما انجام دهد؟

ERP چیست و چه کاری می تواند برای کسب و کار شما انجام دهد؟

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

هنگام راه اندازی یک شرکت تعداد زیادی از عوامل اجرایی وجود دارد. شما باید عملیات روزانه خود را انجام دهید؛ فروش سازمان را مدیریت کنید، حقوق کارمندان خود را به موقع پرداخت کنید، بر امور سهام نظارت کنید، عوامل مالیات را پردازش کنید، زنجیره تامین و محصولات را مدیریت کنید و دست آخر ضمن انجام همه این کارها مشتریان خود را خوشحال و وفادار کنید. راهکار نرم افزاری ERP مدیریت کسب و کار شما را بسیار ساده تر می کند.

خب اجازه بدین حالا ببینیم که ERP دقیقاً چیست؟ ERP  به معنی برنامه ریزی منابع سازمانی است. و اساساً یک سیستم واحد است که تمام فرآیندهای اصلی شرکت را یکپارچه می کند.

یک سیستم ERP مجموعه ای از نرم افزارهاست که جهت برنامه ریزی منابع سازمانی طراحی و تولید شده، این نرم افزارها با یکدیگر ارتباط موثر داشته و از یک پایگاه داده مشترک بهره می گیرند. هر برنامه، که اغلب به عنوان یک ماژول نرم افزاری نامیده می شود، معمولا بر یک بخش از کسب و کار تمرکز می کند. مدیریت مالی، منابع انسانی، فروش و تدارکات از محبوب ترین نقاط شروع هستند. همچنین ماژول های خاصی برای گستره بزرگ تری از صنایع از جمله مدیریت سازمان ها و نهادهای دولتی، بازرگانی داخلی و خارجی، حمل و نقل، عمده فروشی، تولید، خرده فروشی و تجارت الکترونیک وجود دارد.

اکثر سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی ویژگی های اتوماسیون و قابلیت ارایه گزارش های موثر را دارند. این به شرکت ها کمک می کند تا کارآمدتر عمل کنند و انطباق بهتری با مقررات پیدا کنند.

از آنجا که تک تک ماوژول ها در یک ERP به یکدیگر متصل و یکپارچه هستند و از یک رابط کاربری مشترک بهره می برند، واحدهای مختلف کسب و کار (مثلا فروش و مالی) می توانند از داده هایی واحد استفاده کنند که در یک بانک اطلاعاتی جهت همکاری آسان و سریع واحد های سازمان تجمیع شده اند و خروجی عملیاتی این سیستم تصمیمات مبتنی بر واقعیت می باشد از همین رو مدیران می توانند کسب و کار را از زاوایای مختلف بررسی و تحلیل کنند.

 

ماژول های این سیستم برای اجرای عملیات سازمان چگونه عمل می کنند؟

بگذارید سفارشات فروش را به عنوان مثال استفاده کنیم. هنگامی که آنها به طور خودکار به بخش های مالی و فروش اطلاعات می دهند، هر دو واحد می توانند کار خود را به درستی انجام دهند و در نهایت پردازش و بسته شدن سفارشات سریع تر و با اشتباهات کمتر انجام خواهد شد. یک سیستم ERP ورودی دستی اطلاعات را کاهش داده و جریان اطلاعات را در سراسر سازمان جاری می سازد.

برای آینده ای روشن تر از راهکارهای نرم افزاری پارسان بهره میگیرم

چرا از سیستم ERP استفاده می شود؟

بیشتر کسب و کارهای در حال رشد از ابزارهای ساده و مستقل مانند اکسل و .... برای مدیریت فرآیندهای مختلف استفاده می کنند. اما زمانی که کسب و کار رشد می کند، مدیریت اطلاعات در برنامه های مختلف می تواند وقت گیر و هزینه زا باشد.

 

اکثر شرکت های بزرگ دارای سیستم های ERP قوی هستند، اما چگونه و چه زمانی کسب و کارهای کوچک یا متوسط (SMBs) باید از نرم افزار ERP استفاده کنند؟

بسیاری از شرکت ها به نرم افزار ERP تمایل پیدا می کنند؛ زیرا آنها از سفت و سخت بودن (عدم انعطاف پذیری) مدل های فعلی خود ناامید شده اند. بدون دسترسی آسان به اطلاعات دقیق، پاسخ تعداد زیادی از سوالات اساسی کسب و کار در هاله ای از ابهام باقی می ماند: آیا کسب و کارتان خلق پول (درآمد زایی) می کند؟ کدام مشتری سودآوری بیشتری دارد؟ تاثیر نوسانات قیمتی در بازار بر هزینه های مرتبط با محصول شما چگونه است؟ یک سیستم ERP به آسانی به این نوع سوالات پاسخ می دهد.

اگر کسب و کارتان در صفحات گسترده اکسل غرق شده، یا استفاده از فرآیندهای مبتنی بر کاغذ زیاد است، و یا انجام عملیات از طریق نرم افزارهای متعدد و جزیره ای به کندی و یا با اشتباهات متعدد صورت می گیرد، احتمالاً الان همان زمانی است که باید به بررسی و خرید نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی بپردازید. برای این منظور می توانید از مشاوران ما کمک بگیرید.

با جریان بهتر اطلاعات ، تیم های کسب و کار شما می توانند کار خود را با کارآیی بیشتری انجام دهند. آنها می توانند فرآیندهایی ساده برای حسابداری، مدیریت دارایی، خرید، تولید، موجودی، خدمات مشتری، استخدام، حقوق و دستمزد و غیره داشته باشند.

خبر خوب برای SMB ها (کسب و کارهای کوچک و متوسط) این است که سیستم ERP ابری بسیار قابل دسترس تر می باشد، به ویژه هنگامی که به عنوان یک سرویس نرم افزاری و پلت فرم SaaS وPaaS  عرضه می شود. نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر ابر به راحتی در دسترس است و در مجموع نیاز به سرمایه گذاری پایینی دارد.

به لطف اقدامات پیش از استقرار سیستم ها و استفاده از تجارب جهانی، سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای سیستم هایERP  به میزان قابل‌توجهی برای شرکت های کوچک و متوسط (حتی با احتساب هزینه های خرید لایسنس نرم افزار) کاهش‌ داشته است.

 

سیستم های ERP چگونه در حال تغییر هستند؟

سیستم های ERP نیز برای تکمیل چرخه تحول دیجیتال مجبور به تکامل هستند. فعالیت های تجاری در یک اقتصاد دیجیتال پویا به طور مداوم در جریان هستند - و آنها باید بر روی کانال های متعدد و نقاط لمسی انجام شوند.

در حالی که پیش از این سیستم های ERP در زمینه یکپارچه سازی سیستم فوق العاده بودند، افزودن قابلیت های جدید می تواند زمانبر باشد و یا حتی نیاز به یک معماری کاملاً جدید داشته باشد. سیستم های ERP امروزه از اجزای پیچیده تری ساخته می شوند که می توانند به راحتی با توجه به نیازهای کسب و کارهای در حال رشد اضافه یا حذف شوند و به سازمان ها انعطاف پذیری لازم برای موفقیت در اقتصاد دیجیتال را می دهند. راهکارهای ابری می توانند هر شکاف عملکردی را پر کرده و قابلیت های کسب و کار را گسترش دهند.

محاسبات در حافظه "In-memory computing"، تلفن همراه، شبکه اجتماعی و اینترنت اشیاء (IoT) نیز تأثیر چشمگیری بر محیط فعلی نرم افزارهای ERP  داشته است. سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی شروع به آمیختن همه این فناوری ها جهت جریان بخشیدن به اطلاعات real-time در سراسر بخش های سازمان کرده اند. این موضوع شامل فناوری های تجزیه و تحلیل است که به کسب و کار برای تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات کمک می کند و عملکردها را در لحظه مدیریت می کند.

از این رو در بسیاری از موارد به لطف این تکنولوژی های جدیدتر - مرزهای صنعت جابه جا شده است. شرکت هایی که چند سال پیش روی تولید کلاسیک متمرکز بودند، اکنون از فناوری های تلفن همراه برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می کنند و روش درآمدی کاملاً جدیدی را پیدا کرده اند. کسب و کارهایی که از طریق شبکه توزیع به فروش می رسیدند اکنون ممکن است از وب و شبکه های اجتماعی استفاده کنند تا یک کانال فروش مضاعف پیدا کنند. این تغییرات باید در سیستم ERP شرکت ها منعکس شود. به همین دلیل است که سیستم های ERP نسل بعدی چابکی بیشتری نسبت به نسل قبلی ارائه می دهند.

همانطور که کارکرد سیستم‌های ERP  تغییر می‌کند، تعریف واژه های مرتبط با آن نیز تغییر خواهد کرد. اما یک چیز روشن است: نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی برای تجارت و کسب و کار مناسب است. با وجود ERP  شرکت و سازمان تصمیم گیری سریع تری خواهد داشت، از فرصت های جدید زودتر استقبال می کند و رشد سودآور خواهد داشت.

 

راهکار جامع پارسان Parsan ERP را تهیه کنید. پارسان یک هسته کسب و کار دیجیتال - نوعی از مرکز عصبی است که عناصر داخلی و خارجی را به یک ساختار واحد متصل می کند. پارسان فرآیندها را متصل می کند، اطلاعات را در لحظه فراهم می کند و سازمان ها با ابعاد ملی را یکپارچه می کند. با در اختیار داشتن یک ساختار دیجیتالی قدرتمند، می توانید بسته به نیاز خود راهکارهای مختلفی در زمینه های مالی، منابع انسانی، زنجیره تامین، تحقیق و توسعه، مدیریت دارایی و موارد دیگر را در اختیار داشته باشید.

برای شروع آماده اید؟ از مشاورین ما کمک بگیرید تا نقشه راه چگونگی انتخاب سیستم صحیح را دریافت کنید و برای اجرای موفقیت‌آمیز پروژه استقرار ERP در سازمان خود آماده ‌شوید.

 

منبع: برگرفته از مطلبی در sap.com