News Header

کافه دانش

Image 40369

8 راه برای سهولت در پیاده سازی سیستم ERP در سازمان

8 راه برای سهولت در پیاده سازی ERP در سازمان

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

برگرفته از مطلبی در panorama-consulting.com

قصد استقرار سیستم ERP  در سازمان را دارید اما مدیران سازمان هنوز به این امر متقاعد نشده اند؟ این 8 مورد را برای متقاعد کردن مدیران به سرمایه گذاری در تکنولوژی به کار ببرید.

1. مشکلات را به بخش های پایینی سازمان نسبت دهید.

ممکن است از ERP برای مدیریت حجم کاری کارمندان استفاده می کنید، یا اینکه ERP را برای دسترسی سریع تر به اطلاعات واقعی به کار می برید. فارغ از علت استفاده شما از ERP، بهتر است مشکلات را به بخش های پایین سازمان نسبت دهید.

کارمندان زمان زیادی را به فعالیت های تکراری و بیهوده می پردازند؟ این مورد را در چارچوب بهره وری پایین کارمندان بیان کنید. آیا معمولا از ضرب العجل ها عقب می مانید؟ هزینه هایی را که بابت این دیرکرد ها پرداخته اید را حساب کنید و به اطلاع مدیرتان برسانید. هیچ مدیری ضرر کدن را دوست ندارد!

2. جنبه های متنوع استفاده از ERP  را شرح دهید.

یک بار خرید سیستم و هزاران فایده. کیست که دوست نداشته باشد؟ معمولا بخش فناوری در سازمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای تاکید بیشتر، بر روی مواردی که سیستم ERP می تواند به سازمان شما کمک کند تمرکز کنید.

 

3. کاربری طولانی مدت این سیستم را بیان کنید.

مدیران تنها به نتایج کوتاه مدت توجه نمی کنند، بلکه نیم نگاهی هم به نتایج طولانی مدت دارند. سیستم های قدیمی در طولانی مدت نیاز به تعمیر و مراقبت دارند و هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل می کنند. سیستم های ERP مدرن، به راحتی با تغییرات فناوری یکپارچه می شوند و رابط کابری ساده تری دارند. دنبال فروشندگان باشید که سیستم های ERP  را با خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسب ارائه می دهند.

4. از طریق گزارش ها و آمار اعتماد مدیر را جلب کنید.

تصمیم گیران سازمانی دنبال منابعی هستند تا سرمایه گذاری خود را منطقی جلوه دهند. دنبال سیستم های ERP  باشید که با امکانات متنوع خود به شما کمک کنند تا مدل کسب و کار خود را طراحی کنید. همچنین گزارش موفقیت در یکی از شرکت های رقیب می تواند بسیار متقاعد کننده باشد.

5. شکست ها را پیش بینی کنید.

مدیران در هنگام شکست استقرار ERP مسئول هستند، بنابراین در هنگام انتخاب سیستم ERP مناسب سخت گیری می کنند. در هنگام ارائه ی درخواست سیستم ERP تنها به علت استفاده از این سیستم بسنده نکنید و به پاسخ هایی نظیر موارد زیر هم فکر کنید:

  • تیم ما زمان کافی برای استقرار سیستم جدید ندارد.
  • سیستم های ما برای کار کردن با ERP های جدید، بسیار قدیمی هستند.
  • پردازنده های ما توان پردازش عملیات جدید را ندارند.
  • داده های ما امنیت نخواهند داشت.

6. یک چارچوب زمانی واقعی تعیین کنید.

استقرار سیستم ERP  زمان بر خواهد بود. گرچه مدیران می خواهند این فرآیند در کمترین زمان ممکن انجام شود اما حداقل زمان واقعی را به مدیران اطلاع دهید. همچنین باید زمان وارد کردن داده ها، آموزش به کارمندان و آزمایش محصول را لحاظ کنید. این زمان را چند روز برای اتفاقات غیرمترقبه اضافه کنید.

7. به مدیران پیشنهاد کنید که سیستم را نظارت کنند و به آنها گزارش بدهید.

اهداف و شاخص های ارزیابی عملکرد را با مدیران هماهنگ کنید. به آن ها گزارش های منظم بدهید و پیشنهادکنید که خودشان بر روند انجام کار نظارت کنند این نشان می دهد که شما به اولویت های مدیران واقف هستنید.

8. بین مدیران و کاربران نهایی ارتباط برقرار کنید.

وقتی که مدیران با شما موافقت کردند، بهتر است درباره ی کاربارن نهایی با آن ها صحبت کنید. هیچکس بهتر از افرادی که کاربران و اپراتور های سیستم ERP  هستند از نقاط ضعف و قوت این سیستم اطلاعی ندارند. بهتر است از نظرات کارمندان درباره ی سیستم ERP  در بحث با مدیران استفاده کنید.

در پایان این که، از دفاع کردن از تغییرات تکنولوژی نا امید نشوید. مدیران مسائل را به صورت تکی و جدای از هم بررسی نمی کنند و مجموعه ای از مشکلات سازمان را در کنار هم حل می کنند. یک مدل کسب و کار مناسب برای تغییر سیستم جامع ERP می تواند رضایت مدیر را برای سرمایه گذاری در این بخش جلب کند.

 

برچسب ها:
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷