News Header

کافه دانش

Image 40361

5 چالش مهم دولت الکترونیک برای مسئولین فناوری اطلاعات

5 چالش مهم دولت الکترونیک برای  مسئولین فناوری اطلاعات

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

در حالی که بخش خصوصی از فناوری برای بهبود فرآیندهای کاری خود در جهت ارایه خدمات مطلوب تر به مشتریان استفاده می‌کند، سازمان‌های دولتی باید رقابت کنند تا به انتظارات فزاینده شهروندان پاسخ دهند. در میانه این رقابت، سازمان‌های دولتی متوجه می‌شوند که دولت الکترونیک چالشی فراتر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

با این وجود مدیران فناوری اطلاعات تسلیم نمی‌شوند. آنها از دولت الکترونیک برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان استفاده می‌کنند، آنان می دانند که دولت الکترونیک مزایایی مانند کاهش هزینه‌های عملیاتی و مشارکت فزاینده شهروندان را در پی دارد.

 

5 چالش مهم دولت الکترونیک

مقیاس پذیری:

منافع عمومی دولت الکترونیک با اجرایی شدن آن در جنبه های مختلف افزایش می‌یابد، اما سازمان‌های دولتی در تلاش اند تا فرآیندها و فناوری های جدیدی را در سراسر سازمان اجرا کنند، این موضوع باعث می شود تا آنها با "مقاومت در برابر تغییر" از ناحیه کارکنان خود مواجه شوند، در نتیجه مانع از آن می شود که دستاوردهای دولیت الکترونیک برای شهروندان ملموس باشد.

 

اعطاء مسئولیت بدون در اختیار داشتن اختیارات لازم:

در حالی که امروزه به طوره فزاینده ای متولیان حوزه فناوری اطلاعات در ادارات دولتی مسئول موفقیت پروژه‌های دولت الکترونیک شناخته می شوند، سطح اختیارات آنها محدود باقی مانده است. آنها برای بدست آوردن اختیار مدیریت بودجه و تصمیم گیری در خصوص استخدام افراد موثر در تلاش اند؛ این در حالی است که گاهی اوقات، آنها حتی از جلسات مهم استراتژیک با مدیران اجرایی نیز کنار گذاشته می شوند، چرا که نقش آنها به شدت فنی دیده می‌شود.

 

خط قرمزها:

دستورالعمل های سیاسی، قوانین موجود و آیین نامه های متعدد می توانند مانعی برای رسیدن به نوآوری باشند. به عنوان مثال: مدیران انفورماتیک و فناوری اطلاعات برای استفاده از تکنولوژی های روز، اغلب با مقاومت های متعددی در خصوص موارد امنیتی و حفظ حریم خصوصی مواجه می شوند. با وجود اینکه این نگرانی ها به درستی ابراز می گردند، اما همواره راه های جدیدی برای کاهش ریسک وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

نگاه کوتاه مدت به مسائل:

برخی سازمان‌های دولتی بر جنبه‌های فنی دولت الکترونیک تاکید و برخی دیگر بر جنبه‌های فرآیندی آن تمرکز می کنند، در هر دو صورت آنها هدف کلی پروژه را درک نکرده اند. وقتی سازمان‌ها اهداف پروژه را بدون در نظر گرفتن ماموریت و هدف سازمان تعریف می‌کنند، مسئولین بخش فناوری اطلاعات تلاش میکنند تا مزیت های الکترونیکی شدن کارها را به صورت واضح تبیین کنند. این درحالیست که آنها عملاً هیچ بودجه‌ای برای مدیریت تغییرات سازمانی و یا مهندسی مجدد فرآیندها در اختیار ندارند.

 

محدودیت‌های منابع:

برای بسیاری از سازمان‌های دولتی تامین بودجه ی تهیه زیرساخت های فنی امری دشوار یا حداقل زمانبر است. مسئولین بخش فناوری اطلاعات که خواهان اجرای آخرین فناوری ها هستند، ممکن است متوجه شوند که بخش‌IT  نمی‌تواند زیرساخت لازم را تامین کند. بنابراین بدون تامین بودجه لازم از منابع دیگر، آنها تلاش می‌کنند تا الزامات دولت الکترونیک را مدیریت و اجرا نمایند.

منبع: برگرفته از مطلبی در  panorama-consulting.com

 

برچسب ها:
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۸/۲۷