News Header

کافه دانش

Image 40347

5 توصیه از یک کارشناس ارشد و ناظر پروژه های ERP

5 توصیه از یک کارشناس ارشد و ناظر پروژه های ERP

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

در طول سال هایی که من به عنوان ناظر و کارشناس ارشد ERP مشغول به کار بودم، فرصت داشتم در مورد همه انواع ریسک های پیاده سازی و استقرار راهکارهای ERP تست، بررسی و تحلیل انجام بدهم. من کارشناس و ناظر پروژه های استقرار و پیاده سازی راهکارهای  SAP، اوراکل، مایکروسافت داینامیکس و تعداد دیگری از راهکارهای ERP بوده ام. علاوه بر این به شرکت های بی شماری کمک کردم تا پروژه های شکست خورده خود را اصلاح کنند و بهبود ببخشند. داشتن دسترسی به صندلی ردیف اول در پروژه های اجرا و پیاده سازی ERP، کمک کرده تا من نسبت به عوامل مخاطره آمیز پروژه ها شناخت بهتری داشته باشم. مهمتر از همه، کمک می کند تا بهتر درک کنیم که چه عواملی در پیاده سازی ERP باعث موفقیت پروژه می شود. به جای تمرکز بر نقاط منفی، اصولاً بهتر است عواملی که باعث دستیابی به موفقیت می شود را بهتر بشناسیم.


در زیر پنج روش که ناشی از تجارب ارزشمند این کارشناس ERP می باشد آورده شده تا به شما کمک کند در "تحول دیجیتال" موفق تر باشید:

از همان ابتدا با انتظارات واقع بینانه شروع کنید

بسیاری از پروژه های شکست خورده ناشی از زمان بندی و یا بودجه های غیر قابل دستیابی بوده اند، در حالیکه مشتریان موفق ما با انتظارات واقع بینانه شروع به کار می کردند و در زمان اجرای پروژه نیز به این اصل مهم (به عنوان یک نیاز اساسی) پایبند بودند. فروشندگان ERP ممکن است یک دیدگاه واقع بینانه از تمام منابع، وظایف، بودجه و الزامات داخلی برای موفقیت پروژه شما داشته باشند.  مهم است که یک برنامه پیاده سازی واقع بینانه، جدول زمانی، تخصیص منابع و بودجه بر اساس نیازهای شرکت شما طراحی شود. این نقطه ای است که مشاوران مستقل ERP می توانند به شما کمک کنند.

 

هر طور می توانید فرآیندهای کسب و کار و الزامات آن را تعریف و ثبت کنید
با وجود اینکه ممکن است شما هنوز نتوانید با پیشرفت پروژه ERP خود همگام شوید، مهم است که فرآیندهای کسب و کار خود را همانطور که در ابتدای پروژه امکان پذیر است به گونه ای مشخص و دقیق تعریف و مستند نمایید. اگر در طی مرحله ارزیابی "evaluation" قادر به انجام این کار هستید، این موضوع به شما اطمینان می دهد که تصویر کاملتری از معیارهای ارزیابی خود دارید، و اجازه می دهد تا قبل از اجرای سیستم جدید، بهبود فرآیندها را آغاز کنید. حداقل، شما باید "نقطه مطلوبِ" فرآیندهای کاری خود را همراه با جزئیات مستند سازی نمایید، قبل از این که منابع فنی و عملیاتی شما وارد فاز پیکربندی " configuring " نرم‌افزار شوند.

مدیریت تغییر در سازمان OCM - مشاوره مدیریت

 سرمایه گذاری در مدیریت تغییر سازمان "OCM"، آموزش و ارتباطات 

هر پروژه ای که من مشاور آن بوده ام، زمانی که تیم پروژه موفق نشده به طور موثر مدیریت تغییرات سازمانی را اولویت بندی و کنترل نماید با شکست مواجه شده است. این تصادفی نیست.
تیم های موفق پروژه متوجه شده اند که عاملی ارزشمندتر از سرمایه گذاری در منابع انسانی، ارتباطات و آموزش وجود ندارد. عوامل و اجزای فنی احتمالا دلایل کم اهمیت تری برای شکست پروژه ها هستند. یک استراتژی تغییر سازمانی سازمانی باید شامل ارزیابی آمادگی سازمانی، تجزیه و تحلیل اثرات تغییر، درک مزایت های تغییر و برخی از به روش های " best practice " دیگر باشد.

 

برای اجرای ERP تردید نکنید!

حتی با یک استراتژی اجرای واقع بینانه در اوایل کار، شما هنوز هم می توانید در معرض یک تصمیم حیاتی قرار گیرید:
قبل از اینکه سازمان آماده شود پیش بروم؟ یا پروژه را عقب بیندازم تا سازمان به طور کامل آماده شود؟
تنها راه پاسخ دادن به این مسئله این است که توسط یک فرد یا گروه مستقل سازمانتان را از لحاظ آمادگی اجرای پروژه ERP مورد ارزیابی قرار دهید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید. توجه داشته باشید غالباً یک تاریخ یا بودجه از قبل تعیین شده ممکن است قضاوت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

به یاد داشته باشید این شرکت و پروژه شماست!

در پایان این شمایید که نتیجه گیری می کنید، این مسئولیت فروشنده نرم افزار یا پیاده ساز راهکار ERP شما نیست. این نیز واقع گرایانه نیست که شما کل پروژه خود را به یک طرف خارجی " outsource " بسپارید و خودتان در اجرای امور دخالت و نظارت نداشته باشید و مسئولیت را به عهده نگیرید(در کل سازمان). بله، شما باید به کارشناسان بیرونی اعتماد کنید، اما نگران نباشید اگر کارها بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته پیش نمی روند.
یک مشاور مستقل ERP می تواند در ارائه پیشنهادات لازم برای حفظ پروژه در مسیر درست ارزشمند و کارا باشد. وجود اظهار نظر کارشناسانی خارج از تیم اجرایی پروژه، می تواند مکانیسم موثر پشتیبانی برای تیم شما (که مدت ها و سخت کار کرده است) باشد. همچنین تیم پروژه می تواند از نظرات تکمیلی این کارشناسان بهره مند برده و نتایج مثبتی را برای پروژه به ارمغان آورد.

 

منبع: برگرفته از مطلبی در panorama-consulting.com

برچسب ها:
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۶/۲۷