News Header

کافه دانش

Image 40389

گمشده در ترجمه

گمشده در ترجمه

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

نه نه، اشتباه نکنید، قرار نیست در مورد فیلم "گمشده در ترجمه" صحبت کنیم، اینجا کلاس آموزش بازاریابی است.

در قسمت قبل یکی از خطاهای تاریخی در بازاریابی را بررسی کردیم. استفاده نابجا و دور از قواعد شبکه های اجتماعی ممکن است ضرر جبران ناپذیری به سازمان وارد کند. در این قسمت یکی دیگر از خطاهای تاریخی در بازاریابی را بررسی می کنیم تا سازمان های کوچک از این تجربه ها بیاموزند و این اشتباهات را مرتکب نشوند.

خطای بازاریابی دوم: "گمشده در ترجمه"

در عصر بازاریابی دیجیتال، دنیا به نظر کوچک و کوچک تر می رسد اما در همین دنیای به ظاهر کوچک، دستیابی به مخاطب هدف و توانایی برقراری ارتباط و انتقال پیام به او بسیار سخت است و پیام در ترجمه گم می شود. یعنی اگر شما دقیقا پیام خود را درست ترجمه نکنید، ممکن است سر از یک بازار کاملا غیرمرتبط دربیاوید.

اشتباهات در ترجمه ممکن است تنها فهوای کلام را مبهم نمایش دهد، گرچه که این خطای به ظاهر ساده باعث از دست رفتن اعتبار سازمان در بازارهای جدید خواهد بود. نمونه ای از این اشتباهات در ترجمه مربوط به شرکت پپسی می شود. شعار شرکت پپسی "Brings You Back to Life" در زبان چینی به "پپسی شما را از مرگ به زندگی بازمی گرداند" ترجمه شده است.

هنگامی که سازمان شما قصد تبلیغ در کشور های دیگر دنیا را دارید، تنها کلمات ابزار تبیلغات شما نیستند. بعضی اوقات لوگو ها و نشان های تجاری هم می توانند کار را خراب کنند!

شرکت پروکتر و گمبل، در سال 1970 که قصد ورود به بازار پوشک در ژاپن را داشتند، قربانی این خطا شدند.­ تبلیغ تلویزیونی این شرکت در آمریکا با استقبال فراوانی روبرو شد. در این تبلیغ یک لک لک پوشک یکبار مصرف را برای خانواده ای می برد که از پوشک های کثیف پارچه ای به ستوه آمده بودند. در حالی که تبلیغ مشابهی در ژاپن شکست سنگینی خورد. حال آن که مردم ژاپن به همان اندازه مشتاق استفاده از پوشک های یک بار مصرف بودند.

اما تفاوت در چه بود؟ قصه ی لک لک هایی که بچه ها را می آورند یک پدیده ی غربی است و برای خانواده های ژاپنی یک پرنده ی غول پیکر که بچه ای را با خود حمل می کند، بی معنی است. در
ژاپن یک پری زیبا بچه ها را به پدر و مادر ها تحویل می دهد.

 

راهکار پیشنهادی برای سازمان های کوچک و متوسط

به علایق و باور های مشتریان توجه کنید و برای شناخت و درک فرهنگ های مختلف، زمان بگذارید. تبریک گفتن یک رویداد محلی و یا احترام به یک فرهنگ خاص، می تواند محبوبیت شما را در آن منظقه به شدت افزایش دهد.

این مقاله همچنان ادامه دارد!

برگرفته از مطلبی در: blog.capterra.com

 

برچسب ها: بازاریابی,
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳