News Header

کافه دانش

Image 40383

کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه می توانند از بازاریابی مبتنی بر داده استفاده کنند؟

کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه می توانند از بازاریابی مبتنی بر داده استفاده کنند؟

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

امروزه سازمان ها اعضای تیم بازاریابی خود را به عنوان داشنمندان سازمان نگاه می بینند چرا که تصمیماتی مانند مدیریت کمپین های تبلیغاتی، بهینه سازی وب سایت و تولید محتوا، نیازمند داده هایی است که از روش های علمی بدست می آید.

شرکت های بزرگ مانند گوگل و فیسبوک و ... حتی بیشتر از دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی در تحقیقات علمی سرمایه گذاری کرده اند.

اما سازمان های کوچک چه کار می کنند؟ در دوره ای که علم بازاریابی از برانگیختن احساسات مشتریان با استفاده از یک ویدیو تا بخش بندی مشتریان با استفاده از یک الگوریتم مهندسی گسترش یافته است، احساس گم گشتگی و سرگردانی در دنیای بیکران علم کاملا عادی است.

در این مقاله، یک چشم انداز و دیدگاه کلی درباره ی پیچیدگی های روش های تحیلیلی بازاریابی و تکنولوژی هایی که به سازمان های کوچک کمک می کند تا در این دریای بی کران علم بازاریابی غرق نشوند.

عنوان های زیر در این سلسله مقاله بررسی می شوند:

 • عناصر اصلی استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده
 • آزمایش A/B
 • بخش بندی و هدف گذاری
 • داشبورد شاخص های عملکرد کلیدی
 • پیش بینی فرصت ها
 • پشتوانه ی تکنلوژیک تحلیل بازاریابی در شرکت های کوچک

 

عناصر اصلی استراتژی بازاریابی داده محور

اولین نکته ای که در هنگام طراحی یک استراتژی مبتنی بر داده برای یک سازمان کوچک باید مد نظر داشت این است که اگرچه ابزارها و روش های بازاریابی بعضا بین سازمان های بزرگ و کوچک مشترک است، اما شما نمی توانید همان مسیری را طی کنید که شرکت های غول پیکر طی کرده اند.

در واقع "مبتنی بر داده" بودن یعنی:

 • با تجربه های کوچک شروع کردن
 • شناخت نحوه ی عملکرد آن
 • مقیاس گذاشتن

بنابراین هنگام استفاده از یک مدل مبتنی بر داده، سازمان های کوچک باید از یک استراتژی کوچک شده پیروی کنند.

اندرو فرانک و مارتین کین، تحلیل گران شرکت گارتنر توصیه می کنند که:

"واحد بازاریابی نمی تواند تنها با خرید چند نرم فزار و استقرار آن بر قابلیت های بازاریابی مبتنی بر داده خود اضافه کند، بلکه باید از طریق بهبود سیستم ها، مهارت ها و فرآیند های سازمانی، توامندی خود را افزایش دهند." در واقع سازمان ها باید قبل از اقدام به تهیه نرم افزار ها وسرمایه گذاری در این بخش، باید یک استراتژی پرقدرت داشته باشند.

در این جا ویژگی های این استراتژی را باهم مرور می کنیم.

همانطور که مشاهده می کنید، بازاریابی مبتنی بر داده بسیار متفاوت از بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال شامل کمپین های تبلیغاتی و شبکه های اجتماعی و ... است ولی بازاریابی مبتنی بر داده، شامل تحلیل داده و تصمیم گیری مبتنی برآن تحلیل ها است.

استفاده از نرم افزار در این فرآیند ضروری است اما نگرش کارکنان و اصلاح فرآیند ها به هم به همان اندازه اهمیت دارد.

اما به بررسی هر یک از این مراحل می پردازیم.

آزمایش A/B

آزمایش A/B  مفهوم ساده ای دارد. تغییر دادن یک متغیر (مثل قالب ایمیل، رنگ صفحات و یا ایجاد یک صفحه ی جدید) و نشان دادن هردو نسخه ی جدید و قدیم به گروه های مختلفی از کاربران. با استفاده از داده های حاصل از نظریات کاربران، می توانید به صورت "علمی" نتیجه ی بهتر را شناسایی کنید.

این آزمایش روش مناسبی برای حل مشکلات است. تنها یک متغیر تغییر داده می شود و نتیجه ی حاصل از این تغییر را با استفاده از معیار های متفاوت می توان بررسی کرد.

مدل دیگری از این آزمایش وجود دارد که در آن چندین متغیر به صورت همزمان تغییر داده می شوند. اگرچه این روش چند متغیره، کاربرد های بیشتری دارد، اما سازمان های کوچک بهتر است تا در ابتدا از همان روش تک متغیره استفاده کنند.

بهینه سازی Landing page  ها یکی از کاربرد های اصلی استفاده از آزمایش A/B است.

مارتین کین، تحلیل گر گارتنر، فهرستی از کاربرد های مهم آزمایش تک متغیره و چند متغیره را بیان کرده که شامل موارد زیر می شود:

 • انتخاب محتوای جذاب مانند ویدیو و عکس
 • طراحی قالب های جذاب برای ایمیل ها
 • بهبود اثرگذاری جست و جو و نمایش تبلیغات
 • افزایش Completion rates ها و Quote processes

در مقاله های بعدی، درباره ی سه بخش دیگر بازاریابی مبتنی بر داده بیشتر صحبت می کنیم.

 

برگرفته از مطلبی در softwareadvice.com

عکس از: Salesforce.com

برچسب ها: بازاریابی,
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱