News Header

کافه دانش

Image 40353

چطور مدیر خود را برای ارتقاء به ERP توجیه کنم؟

چطور مدیر خود را برای ارتقاء به ERP توجیه کنم؟

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

توجیه خرید راهکار ERP یا ارتقاء سیستم های فعلی به یک راهکار جامع ERP تفاوت چندانی با توجیهات دیگر از این دست ندارد.

"برای من چی داره؟" همه ما اعم از اینکه کارشناس باشیم یا مدیر و معاون یا حتی عضو هیئت مدیره از این سوال برای توجیه خرید خود استفاده می کنیم. برای برخی پاسخ ها قابل اندازه گیری و کیفی هستند برای برخی دیگر پاسخ ها نامحسوس یا کیفی تر هستند. مردم تصمیمات خود را بر اساس منطق و احساس اتخاذ می کنند. مدیر شما هم عضوی از همین مردم است (خواه اعتقاد داشته باشید یا نداشته باشید) و درست مانند شما تصمیم گیری می کند.

شما قصد دارید از مدیریت خود بخواهید سرمایه‌گذاری بیشتری برای ERP  انجام دهد. شما به حمایت مدیریت در تمام سطوح نیازمندید. حقایق را کنار هم بگذارید. چه هزینه ها و سرمایه گذاری هایی نیاز دارید؟ چه انتظاراتی باید داشته باشید؟ در تجزیه و تحلیل دقیق باشید. صرفاً اینکه چقدر پول نیاز است کافی نیست، بلکه به این هم فکر کنید که شما چه زمانی به آن نیاز دارید و زمان بازگشت هزینه چه وقت خواهد بود؟ شما برای متقاعد کردن به برخی از اینها نیاز دارید. شما برای هر کسی که لازم است این اطلاعات را  آماده کنید.

 

بهترین گزینه

همزمان به دنبال تحلیل‌های مالی و غیر مالی باشید. آیا نیاز به گزارشی وجود دارد که شما نمی‌توانید با سیستم نرم افزاری  فعلی خود آن را با دقت و سهولت ارایه کنید؟ احتمالاً از این دست موضوعات بسیار است، شما گزارشات قانونی و مدیریتی فراوانی نیاز دارید از جمله گزارش به بخش‌های مختلف دولتی و یا نیازمندی‌های مشتریان و... . به مرور زمان و با تغییرات صورت گرفته در سازمان نیازهای جدیدی پدید می آیند که برای پاسخ به آنها نیاز به یک راهکار ERP خواهید داشت. آیا کسب و کار شما تغییر کرده و یا توسعه یافته است؟ آیا بازار شما تغییر کرده است؟ آیا رقابت شما به نوعی بهتر شده است؟

موارد بالا بحث‌های کمی هستند که از به کار کسانی که منطقی هستند می آیند؛ اما اغلب تصمیمات بزرگ و شاید همه تصمیم‌گیری‌ها در سطح احساسی گرفته می‌شوند و شما به برخی استدلال های کیفی نیاز دارید.

 

شما ممکن است به برخی از قابلیت‌های جدید در ERP نیاز داشته باشید. بطور مثال مدیریت ارتباط با مشتری CRM، مدیریت الزامات مشتری، مدیریت چرخه عمر محصول یا PLM .شاید با خود بپرسید ما که در گذشته بدون استفاده از اینها موفق شده ایم، پس چرا فکر می‌کنید این قابلیت ها در آینده به ما کمک خواهند کرد؟

مزایا و منافع پیاده سازی و استقرار erp در سازمان ها و شرکت های ایرانی

هیچ روش دیگری وجود ندارد که همیشه کارساز باشد. افراد را درک کنید. از سازمان خود پشتیبانی کنید. شبکه اجتماعی خود را بکار بگیرید.

شاید رابط کاربری سیستم های فعلی قدیمی شده است. کارمندان شما یک سیستم مدرن با رابط گرافیکی GUI interface مناسب طلب کرده‌اند. این می‌تواند نشانه این باشد که برنامه‌نویسی سیستم های جزیره ای موجود قدیمی شده است. آیا شما برای توسعه دادن نرم افزارهای موجود و یا نگهداری و پشتیبانی از آنها مشکل دارید؟

در حال حاضر یک دلیل خوب برای تغییر این است که شما هم اکنون قهرمان هستید. افرادی که در کسب و کار شما حضور دارند این مهارت و اشتیاق را دارند که پروژه ارتقا به ERP را عهده دار شوند، همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید آنها نیز به یک پروژه مهم برای توسعه فردی خود نیاز دارند! این دسته از افراد در ساختار درختی رشد و بازدهی خوبی ندارند، بنابراین هنگامی که شما یکی از آنها را در مجموعه خود دارید، میبایست آنچه را که برای نگه داشتن ایشان در کسب و کارتان لازم است انجام دهید.

هیچ روش دیگری وجود ندارد که همیشه کارساز باشد. افراد را درک کنید. از سازمان خود پشتیبانی کنید. شبکه اجتماعی خود را بکار بگیرید. بهترین گزینه را برای سیستم ERP جدید خود انتخاب کنید و آن را تا زمانی که برنده شوید، ادامه دهید. موفق باشید!

 

منبع: برگرفته از مطلبی در erpfocus.com

عکس از: workwisellc.com

برچسب ها:
منبع : erpfocus.com
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۷/۱۵