News Header

کافه دانش

Image 40349

چرا و چگونه ERP را پیاده سازی کنید؟

چرا و چگونه ERP را پیاده سازی کنید؟

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

در یکی از مقالات قبلی در مورد اینکه ERP چیست و چگونه می تواند به کارایی کسب و کار کمک کند؟ صحبت کردیم.. اما حالا ممکن است شما بدانید که شرکت و یا سازمانتان آماده شروع مسیر است. اگر چه موارد خاص همواره وجود دارد، اما بسیاری از شرکت ها یک سیستم ERP را انتخاب می کنند چرا که آنها مشکلات و معضلات مسیر رشد و توسعه را تجربه کرده اند. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از این علایم و مشکلات، سپس ببینیم که چگونه یک سیستم ERP می تواند به حل آنها کمک نماید.

 

در اینجا پنج نشانه که شما برای اجرای ERP آماده هستید ذکر می شود:

1-      زمان صرف شده برای فعالیت های روزانه بالا است

شما متوجه شدید که زمان نسبتاً زیادی برای مدیریت فعالیتهای کلیدی در سازمان صرف می شود. شاید بخش مالی شما در حال تلاش برای بستن حساب ها و دفاتر در زمان مقرر است و یا واحد IT به به روز رسانی و حفظ سیستم های قدیمی و نرم افزارهای جزیره ای می پردازد و یا نمونه هایی از این دست.

چرا با وجود اینکه نیروی انسانی کافی مطابق با حجم انجام عملیات جاری در سازمان به کار گرفته اید، ولی عملیات با کارایی مطلوب انجام نمی شود؟ پاسخ ساده است! بررسی کنید که چه تعداد از برنامه های کاربردی به صورت جزیره ای در سراسر شرکت استفاده می شوند. نرم افزار ERP اطلاعات و راه حل ها را در یک سیستم ادغام و یکپارچه نموده و یک رابط کاربری مشترک ارایه می کند، به این ترتیب برقراری ارتباط و تبادلات کاری بین واحدهای مختلف به طور موثری آسان تر می شود.

 

2-      وجود سوالات بدون جواب در سطح کسب و کار

آیا می توانید به راحتی به سوالات مهم کسب و کار خود در دو سطح خرد و کلان پاسخ دهید؟ به عنوان مثال، درآمد حاصل از یک خط تولید مشخص و یا تعداد بازگشتی که شما دریافت می‌کنید چقدر است؟ اگر شما درک روشنی از حقایق کسب کار خود ندارید، اگر اطلاعات بخش های مختلف یک فرآیند در سیستم های اطلاعاتی متفاوت و جدا از هم  ذخیره هستند. اگر با عدم دسترسی آسان به معیارها و KPI ها مواجه هستید، این ها تمام بیماری هایی هستند که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی برای آن طراحی شده است.

 

3-      انحراف در فرآیندهای کسب و کار

آیا بخش ها و یا نقاطی در سازمان وجود دارند که فرآیندهای عملیاتی از مسیر صحیح منحرف می‌شوند؟ شاید مدیریت موجودی ها در انبار، راضی نگه داشتن مشتریان، عدم دسترسی به گزارشات به موقع و صحیح، یا نگهداری هزینه‌ها در مسیر بودجه از پیش تعریف شده برخی از دشواری ها و دغدغه های مدیران در سازمانتان باشد. اگر اینطور است ، ممکن است فرآیندهای کسب‌وکار شما نیاز به تجدید ساختار داشته باشند تا با میزان رشد یا تغییر اولویت‌های کسب‌وکار هماهنگ گردند؛ موردی که یکی از خصلت های ذاتی در راهکارهای ERP  می باشد.

 

4-      فرایندهای دستی شامل چندین مجموعه داده

اگر بخش‌های مختلف سازمان از نرم افزارها و فرایندهای مختص به خود برای انجام کارها استفاده می‌کنند، احتمالاً شما زمان زیادی صرف می کنید تا اطلاعات تکراری را در سیستم‌های جداگانه وارد کنید. ناگفته پیداست در این حالت برای تهیه گزارشات مدت‌زمان بیشتری وقت صرف می شود و احتمال خطا و اشتباه بالاتر است؛ و وقتی جریان اطلاعات نمی‌تواند به سادگی در سطح سازمان جریان پیدا کند، نقاط اتصال و نقاط کنترلی فرآیندها از بین می رود.

 

5-      ناتوانی در به دست آوردن سریع فرصت ها

آیا یک فرصت جدید شما را هیجان‌زده می‌کند، و یا از فکر اجرای تغییرات مورد نیاز برای بدست آوردن آن وحشت دارید؟

اگر در معرض برخی از نقاط درد فوق قرار داشته باشید، احتمالا زمان زیادی را صرف اداره کسب و کار خود می کنید، چرا که نمی توانید به راحتی فرصت های جدید کسب و کار را شناسایی کنید چه رسد به اینکه برای رسیدن به آنها دست به کار شوید. بسیاری از سیستم های ERP شامل قابلیت های تجزیه و تحلیل پیشرفته هستند که به شما در شناسایی جریان های درآمد و کانال های جدید فروش کمک می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمان (Parsan ERP) اینجا کلیک کنید.

خرید نرم افزار مالی حسابداری راهکار سازمانی erp

 

منبع: برگرفته از مطلبی در sap.com

برچسب ها:
منبع : sap.com
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۷/۰۸