News Header

کافه دانش

Image 40371

پنج راه برای کاهش هزینه ها در مدیریت موجودی  

پنج راه برای کاهش هزینه ها در مدیریت موجودی  

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

برگرفته از مطلبی در blog.capterra.com

انبارداری گران است. خیلی گران. به طور میانگین، 20 تا 30 درصد کل هزینه ی تولید صرف انبار داری می شود. از این رو، مدیریت موجودی و انبارداری در سطوح پایین کسب و کار شما بسیار حایز اهمیت است. اما، بسته به هزینه ای که صرف انبارداری می کنید، یک هزینه ی حدود 5 درصدی می تواند میلیون ها تومان از هزینه های شما را کم کند.

سیستم های مدیریت موجودی معمولا بسیار پیچیده هستند و تغییر در آن ها بسیار سخت است، اما برای موفقیت شما باید در ایجاد تغییر مصمم باشید.

مدیریت موجودی در هنگام  توسعه بازار که به معنی افزایش رقابت است، بسیار حیاتی است. یک گزارش پیش بینی می کند که حجم بازار های خدماتی از 8 تریلیون دلار در سال 2015 به 15 تریلیون دلار در سال 2023 خواهد رسید. همزمان با افزایش رقابت، کسب و کار های خدماتی می بایست چند مرحله ی ساده را در جهت کاهش هزینه های انبارداری برای باقی ماندن در رقابت انجام دهند.

 در این جا ما به شما 5 راهی که از طریق آن می توانید هزینه های مدیریت موجودی خود را کاهش دهید، معرفی می کنیم.

1. کاهش زمان تامین مواد اولیه

آیا تامین کننده ای که مدت ها است با آن کار می کنید معمولا در تامین مواد اولیه مورد نیاز شما تاخیر می کند؟ شاید وقت آن رسیده است تا در تعامل با آن شرکت بازبینی کنید.

شما می توانید هزینه های انبارداری خود را با کاهش زمان تامین مواد اولیه خود کاهش دهید. از این طریق شما کمتر به انبار کردن مواد اولیه خود نیاز خواهید داشت و مواد اولیه به فاصله کمی از زمان تولید به دست شما می رسند.مدت زمان عرف تهیه مواد اولیه 8 روز است که اگر بتوانید یک یا دو روز از این مدت را کم کنید، تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش هزینه های تولیدی خواهید دید.

بهتر است به دنبال تامین کنندگانی باشید که به سرعت مواد اولیه مورد نیاز شما را تامین کنند. اگر تامین کنندگان بتوانند مواد اولیه مورد نیاز شما را در فاصله های زمانی کوتاه به شما تحویل دهند، دیگر هزینه ای بابت انبارداری پرداخت نخواهید کرد. البته لازم است تا همیشه ذخیره اتکایی در حد تولید چند روز آینده ی خود را در اختیار داشته باشید تا از در صورت بروز هرگونه اتفاقی، بتوانید خط تولید خود را نگه دارید.

2. موجودی های قدیمی و کهنه را دور بریزید.

معمولا در انبار ها همیشه تعدادی محصول قدیمی وجود دارد. دور ریختن این محصولات در مدیریت موجودی دشوار است چرا که به هر حال آن ها از تولیدات شرکت هستند و از نظر تئوری ارزش مادی دارند، اما در واقع وقتی این محصولات قدیمی و کهنه باشند هیچ ارزشی جز اشغال کردن فضا ندارند و بهتر است دور ریخته شوند.

ممکن است فکر کنید که انبار کردن محصولات و نگه داری آن ها همیشه باعث افزایش فروش و سود بیشتر می شود اما بهتر است بدانید که شما در واقع چندین برابر ارزش آن محصولات را صرف انبارداری و نگه داری آن ها می کنید.

هنگامی که محصولات قدیمی را دور ریختید، باید مراقبت کنید تا مجددا محصولات قدیمی به انبار راه پیدا نکنند. محصولات خود را براساس پیش بینی های انجام شده تولید کنید و بیش از ظرفیت فروش، تولید نکنید. این نکته ی به ظاهر ساده، نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه های انبار داری شما دارد.

3. از نرم افزار مناسبی استفاده کنید.

امروزه صدها سیستم نرم افزاری در حوزه مدیریت موجودی و انبارداری وجود دارد. شما می بایست سطح موجودی و ریسک قابل پذیرش و هزینه هایی که به انبارداری اختصاص می دهید را فهرست کنید وطبق آن نرم افزاری را انتخاب کنید که همه ی کارهای مدیریت موجودی شما را انجام دهد و هر زمان که به آن نیاز داشتید بتوانید گزارش ها و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

همچنین پیاده سازی مدل های زنجیره تامین هم می تواند باعث کاهش هزینه ها و جلوگیری از ورود محصولات قدیمی به انبارهای شما گردد.

4. از سیستم اتوماتیک سفارش دهی استفاده کنید.

به لطف تکنولوژی، اتوماسیون در سازمان های کوچک هم ایفای نقش می کند. بهتر است از این فرصت استفاده کنید.

هنگامی که موجودی مواد اولیه شما از یک سطح مشخص کمتر می شود، سیستم اتوماتیک سفارش دهی خود به خود میزان تایین شده از مواد اولیه را به تامین کننده سفارش می دهد و بدین صورت شما هیچوقت با کمبود مواد اولیه مواجه نخواهید شد.

یک سیستم دائمی مدیریت موجودی، به صورت مداوم موجودی مواد اولیه شما را بررسی می کند و طبق برنامه ی تولید، پیش بینی می کند که مواد اولیه چه زمانی نیاز به سفارش مجدد دارند و به صورت خودکار مواد اولیه را از تامین کننده ها سفارش می دهد.

5. SKU ها را به طور دقیق نظاره کنید.

SKU همان کد مخصوص هر یک از کالاها در سیستم مدیریت موجودی است. معمولا محصولات شبیه به هم یک کد SKU دارند اما محصولاتی که در طرح ها و رنگ ها و اندازه های مختلف تولید می شوند، SKU های مختلف دارند.

این مسئله می تواند باعث مشکلاتی در هنگام تقاضا برای محصول شود. مثلا شما ممکن است فکر کنید که یکی از پیراهن های شما تقاضای بسیار کمی دارد، حال آن که در واقع سایز مورد نیاز مشتریان در این پیراهن اصلا موجودی نداشته است.

برای این محصولات شما باید از نرم افزار هایی استفاده کنید که می توانند تمام SKU محصولات مشابه را به صورت یک جا به شما نشان دهند تا میزان تقاضا و فروش آن محصول در بازار مشخص کردد.

منبع: blog.capterra.com

تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷