News Header

کافه دانش

Image 40395

وعده های غیرممکن!

 وعده های غیرممکن!

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

کمپین ها و تخفیفات هیجان انگیز از تاکتیک های بازاریابی سازمان های کوچک و متوسط است. اما هوشیار باشید، تیم بازاریابی ای که بدون مشورت با مدیران مالی و یا حسابداری به مشتریان وعده بدهد، ممکن است در خطر بزرگی قرار بگیرد.

شرکت هواپیمایی آمریکا در سال 1981 برنامه ی AAirpass را معرفی کردن که از طریق آن مشتریان می توانسنتند با پرداخت مبلغ 250000 دلار، به صورت مادام العمر و نامحدود از خدمات این شرکت استفاده کنند. بعدها مشخص شد که این اقدام برای شرکت هوایی آمریکا میلیون ها دلار هزینه در پس داشته است.

باب کرندل، مدیرعامل این شرکت در بین سال های 1985 تا 1998 می گوید: در ابتدا ما فکر می کردیم که این تخفیف را شرکت های برای کارمندان خود که دائم در سفر هستند تهیه می کنند؛ اما بعد ها مشخص شد که مردم از ما باهوش تر هستند."

در همان سال ها، مک دونالد هم مرتکب یک اشتباه محاسباتی شد. این شرکت در حوالی المپیک سال 1984 لس آنجلس، اعلام کرد که به ازای هر مدال طلا، نقره یا برنزی که ورزشکاران امریکایی کسب کنند، به مشتریان خود بیگ مک، سب زمینی سرخ کرده و یک نوشابه رایگان می دهد. اما چیزی که مک دونالد به آن توجه نکرده بود این بود که اتحاد جمهیر شوروی در آن سال بازی های المپیک را تحریم کرده بود و بدین ترتیب شانس ورزشکاران آمریکایی برای کسب مدال، بیشتر از قبل شده بود. آمریکا در آن دوره از رقابت ها 174 مدال یعنی در حدود دوبرابر مدال های پیش بینی شده کسب کردند. این یعنی تعداد خیلی زیادی بیگ مک برای مشتریان!

راهکار پیشنهادی برای سازمان های کوچک و متوسط:

لازم نیست برای خوشحال کردن مشتریان، خود را به آب و آتش بزنید. کارت های وفاداری و تخفیفات بر روی محصول، راه مناسبی است تا مشتریان را راضی نگه دارید و اسم برندتان را در ذهن های آن ها نگه دارید. براساس گزارشی در سال 2016، مردم برای خرید محصول خود با تخفیف حتی تا 8 ماه صبر می کنند. این یعنی 8 ماه اسم برند شما در ذهن آن ها می ماند.

برگرفته از مطلبی درhttps://blog.capterra.com

برچسب ها:
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۶