News Header

کافه دانش

Image 40363

هوش مصنوعی چه کمکی به مدیریت منابع انسانی می کند؟

هوش مصنوعی چه کمکی به مدیریت منابع انسانی می کند؟

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

برگرفته از مطلبی در blogs.oracle.com

مدیریت منابع انسانی در سازمان های بزرگ بسیار چالش برانگیز است. استخدام یک کارمند جدید مستلزم یک فرآیند چندروزه و بعضا چند ماهه است. اگر واحد منابع انسانی شرکت ­هایی که در سال بیش از صدها نفر را استخدام می کنند، کارمندیابی را به صورت دستی انجام دهند، دیگر فرصتی برای انجام سایر کارهای خود مثل حقوق و دستمزد و مزایا و ارزیابی عملکرد نخواهند داشت.

چالش مدیریت منابع انسانی در سازمان ­ها، مخصوصا سازمان های کوچک و استارتاپ ها می ­­تواند به معضل بزرگی تبدیل شود. امروزه و در سازمان ها، متخصصین منابع انسانی می­ توانند تنها به صورت دستی کارخود را انجام دهند. این­جا همان جایی است که "هوش مصنوعی" به کمک سازمان­ ها می آید.

نوآوری های هوش مصنوعی می­ تواند به متخصصین منابع انسانی کمک کند تا کارمندیابی، آموزش، نگهداری و ارزیابی عملکرد را به راحتی انجام دهند.

مارک هرد، مدیرعامل شرکت ORACLE در کنفرانس SuiteWorld18 می­ گوید:

     "اگر من از مدیر منابع انسانی شرکت بپرسم که آیا شرکت ما به یک هوش مصنوعی نیاز دارد یا نه، از جوابش مطمئن نیستم، اما اگر به او بگویم که هوش مصنوعی می­تواند به او در کارمندیابی بین 2000 متقاضی کمک کند، بی­درنگ با آن موافقت می­کند."

 

برای درنظر داشتن این قضیه، وب­سایت EBI گزارش می ­دهد که در سال گذشته، به طور متوسط 250 درخواست برای هر آگهی کار فرستاده می­ شود که تنها نزدیک 2 درصد آن برای مصاحبه دعوت می ­شوند. حالا برای استخدام 2000 کارمند، بیش از 500000 درخواست فرستاده می ­شود که این رقم از حتی جمعیت یک شهر هم بیشتر است. طبق این آمار شرکت حداقل باید 10000 مصاحبه داشته باشد تا بتواند 2000 کارمند مورد نیاز خود را پیدا کند. این حجم کار برای متخصصین منابع انسانی قطعا سرسام آور و غیرممکن خواهد بود!

طبیعی است که بررسی چنین حجمی از درخواست­ ها امکان پذیر نیست. در این زمان هوش مصنوعی می ­تواند با تحلیل شاخص های مدنظر سازمان، درخواست ها را از فیلترهای مختلف عبور دهد و براساس نزدیکی به شاخص های مدنظر سازمان، دسته­ بندی کند.

کارمندیابی در سازمان های بزرگ مشکل است اما نگهداری و پاداش از آن هم دشوار­تر است. کارمندان از روز اول کاری خود باید احساس کنند که بخشی از یک کل ارزشمند هستند و یک برنامه­ ی آموزشی مناسب می ­تواند یک کارمند تازه وارد را به یک کارمند وفادار تبدیل کند. مطالعات نشان می ­دهد که یک برنامه ­ی آموزشی مناسب می­ تواند کارمندان جدید را تا 69 درصد بیشتر با همکاران خود نزدیک کند.

هوش مصنوعی می­ تواند به واحد منابع انسانی کمک کند تا براساس ویژگی های محتلف کارکنان، برنامه ­های آموزشی متفاوت را طراحی کند.

یکی دیگر از مزایای کارمندیابی و آموزش از طریق هوش مصنوعی آن است که سیستم های هوش مصنوعی می ­توانند مدل­ های استفاده از این ابزارها را تحلیل و بررسی کنند. نتیجه­ ی این تحلیل ­ها می تواند به مدیران منابع انسانی کمک کند تا از طریق شناخت روش­ هایی که به سازمان کمک می ­کنند و حذف روش­ هایی که بدرد سازمان نمی ­خورند، به سازمان کمک کنند.

با استفاده کردن از هوش مصنوعی در چالش مدیریت سرمایه انسانی شرکت­ ها، تیمهای منابع انسانی بهتر می توانند حجم کاری خود را مدیریت کنند و به مسائل فردی کارکنان، رسیدگی بیشتری داشته باشند. این نوآوری­ها به واحد منابع انسانی سازمان­ ها این امکان را می­ دهد تا کارها به شکل منظم انجام شود و متخصصین منابع انسانی بتوانند توان خود را بر چشم­ انداز بزرگ تری متمرکز کنند.

منبع: Blog.Oracle.com

منبع : blog.oracle.com
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۰۵