News Header

کافه دانش

Image 40373

هوش تجاری؛ حلقه ی مفقوده در زنجیره ی استراتژی ERP شما

هوش تجاری؛ حلقه­ ی مفقوده در زنجیره­ ی استراتژی ERP شما

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

برگرفته از مطلبی در panorama-consulting.com

 

در هنگام تعریف ERP، بسیاری از سازمان ها درباره ی یکی از مهم ترین جنبه های ارزش آفرین در سیستم شرکت غفلت می کنند؛ هوش تجاری.

در دهه های گذشته، شرکت ها سرمایه گذاری چشمگیری در سیستم های جدید ERP  کرده اند، اما هوش تجاری در این سرمایه گذاری ها، نادیده گرفته شده است.

هوش تجاری بدون زمینه ی مشخص، یک مفهوم مبهم باقی می ماند. بنابراین تاحدودی طبیعی است که چرا مدیران از این جنبه ی سیستم های اداری چشم پوشی می کنند. در هنگام قرار دادن هوش تجاری در استراتژی ERP ، این موارد را در نظر بگیرید:

گزارش دهی، تحلیل ها و داشبورد هوش تجاری می تواند در استفاده ی سودمند از سیستم ERP  کمک کند. بسیاری از شرکت ها سیستم ERP   را تنها به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه ها می بینند. آفزایش بهره وری، کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری بخش فناوری اطلاعات و روند ساده کار ها از دلایل اولیه ی استفاده از سیستم ERP

است. اما بسیاری از شرکت ها، سال ها یا حتی چندین دهه زمان می گذارند تا ناکارآمدی را از سازمان خود دور کنند. آن ها معمولا اعتراف می کنند که راه های بسیار زیادی برای آفزایش کارایی سیستم وجود داشت.

هوش تجارری همچنین می تواند در تصمیم گیری، برنامه ریزی و بینش صحیح در هردو زمینه تولید و بازاریابی کمک کند. به همین خاطر معمولا در استفاده از هوش تجاری، جهش های بزرگی که اصطلاحا به آن "جهش کوانتومی" می گویند، در کسب و کار شما دیده خواهد شد.

هوش تجاری به طور کلی بر استفاده از تکنولوژی در سازمان شما تمرکز می کند نه اینکه فقط متمرکز بر سیستم ERP باشد. در سال های گذشته شاهد یک تغییر بزرگ در استفاده از تکنولوژی در سازمان، فراتر از یک سیستم ERP ساده و خارج از قلمرو شرکت های بزرگ بوده ایم. با بررسی خواسته ها و نتایج حاصل از چشم انداز هوش مصنوعی، متوجه می شوید که تکنولوژی های بیرون سازمانی موفقیت بیشتری در براورده کردن خواسته های شما دارند. مثلا تجارت الکترونیک، راهکار های موبایل و سازگاری با سایر سیستم های اداری سازمان باعث می شود تا نسبت به سیستم های اداری سنتی، تصمیم های بهتری گرفته شود. همچنین با استفاده از ابزار های قوی و منعطفی که امروزه وجود دارند، راهکار های ارائه شده، مشکلات گذشته را نداشته باشند.

هوش تجاری، مهندسی مجدد فرآیند های کسب و کار را امکان پذیر می کند. تنها به این خاطر که قابلیت های هوش تجاری امکانات بیشتری را ارائه می کنند، به این معنی نیست که خود این قابلیت ها نتیجه را به ارمغان می آورند بلکه مهندسی مجدد فرآیند های کسب و کار باید دست در دست سایر فعالیت ها انجام شود که در غیر این صورت تنها یک سیستم پرهزینه ی بدون استفاده خواهد بود.

قبل از استقرار هوش تجاری-چه درکنار سیستم ERP و چه به تنهایی- مطمئن شوید که از نحوه ی تاثیر گزارش ها و تحلیل ها بر عملکرد فرآیند های کسب و کار خود آگاه هستید. فرآیند هایی که از هوش تجاری بیشتری تاثیر را می پذیرند شامل خدمات مشتریان، برنامه ریزی زنجیره تامین و برنامه ریزی مالی سازمان است.

هوش تجاری برای شما مسیر مستقیمی را به سوی استراتژی داده ها و فرآیند انتقال داده، مهیا می کند. بسیاری از سازمان ها و مشاورین ERP آن ها با چالش انتقال داده های قدیمی به سیستم ERP جدید مواجه می شوند. همه ی ما جمله معروف "ورودی زباله، خروجی زباله می دهد" را شنیده ایم، بنابراین بسیار مهم است که داده ها در سیستم جدید ERP از قابلیت های هوش تجاری پشتیبانی کند.

به عنوان مثال، ممکن است سیستم ERP کنونی شما، تاریخچه اطلاعات فروش را در فرمت مورد نیاز سیستم های برنامه ریزی پیچیده تر، که باعث کاهش هزینه های انبارداری و افزایش درآمد می شود، نداشته باشد. یک استراتژی هوش مصنوعی قوی اطمینان می دهد که در طی فرآیند انتقال داده ها به سیستم جدید، هیچ گونه آسیبی به داده ها وارد نخواهد شد.

هوش تجاری توسط "مدیریت تغییر در سازمان" امکان پذیر می شود. همانند هرگونه استقرار نرم افزار های سازمانی، یک هوش تجاری خوب، به مدیران و هدایت کنندگان آن وابسته است.­ اگر ابزار هوش تجاری جدید قرار است تا به بهتر شدن بینش مشتری بیانجامد، پس کارنان بخش خدمات مشتریان و سایر بخش هایی که با مشتری ها در ارتباط هستند باید فرآیند های جدید اداری را بپذیرند و با نقش ها و وظایف و مسئولیت های جدید خود آشنا شوند و همگی در مسیر رسیده به هدف جدید، گام بردارند. هوش تجاری در سازمان باید بخش کوچکی از یک کل بزرگ یعنی "مدیریت تغییر در سازمان" باشد تا تمامی این اتفاقات ممکن شود.

اگر شما از هوش تجاری بی خبر باشید و از آنجایی که بی خبری هم آسان است، شما فرصت های زیادی برای بهبود عملکرد های سازمان خود را از دست داده اید، پس تا دیر نشده شروع کنید.

برچسب ها: هوش تجاری,
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۰۸