News Header

کافه دانش

Image 40375

مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟

مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

آیا تا به حال پیش آمده که محصولی را خریداری کنید و به محض اینکه به منزل می رسید ببینید محصول خراب است؟ با ذوق و شوق می خواهید محصول را امتحان کنید اما حالا باید آن را تعویض کنید.

شما به عنوان تولید کننده باید همیشه از خودتان بپرسید که آیا محصولات شما کیفیت مورد نظر خریداران را دارد؟

اگر شما به عنوان تولید کننده، محصولی را تولید کنید و به فروش برسانید اما آن محصول معیوب باشد و خریدار را ناامید کند، شما نه تنها چیزی عایدی نداشتید بلکه به کسب و کار خودتان هم ضربه زده اید.

خبر خوب اینکه این شرایط ناگوار قابل جلوگیری اند و شما می توانید با استفاده از نرم افزار های پشتیبانی و به کار گیری مفهوم مدیریت کیفیت جامع، در تولید محصولات خود انقلابی به پا کنید و کیفیت محصولات را افزایش دهید.

اما مدیریت کیفیت جامع چیست؟

براساس تعریف انجمن کیفیت آمریکا در مدیریت کیفیت جامع، تمام افراد سازمان در بهبود فرآیند ها تلاش می کنند و سعی می کنند تا وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند که این موجب می شود که محصول نهایی سازمان یک محصول با کیفیت باشد.

رویکرد مدیریت کیفیت جامع تمامی فعالیت های مرتبط با کیفیت را در تمامی ابعاد سازمان یکپارچه می کند و با بهبود این فرآیند ها، متضمن محصول نهایی با کیفیت می شود.

مدیریت کیفیت جامع اولین بار در جنگ جهانی اول و همزمان  با گسترش تولید انبود محصولات نمایان شد. در طی سال های اخیر، صنایع تولیدی با وضع استانداردها و قوانین دقیق، روش هایی را برای تضمین کیفیت محصول نهایی تعیین کردند.

اما برای مدیریت کیفیت جامع در سازمان، 8 اصل بیان شده که آن ها را باهم مرور می کنیم.

  1. مبتنی بر خواست مشتری است. هریک از عملکرد های یک سازمان، برای پاسخ به خواست مشتریان است.
  2. شامل تمامی کارکنان می شود. کارکنان باید همگی در یک مسیر مشخص و رسیدن به یک هدف مشترک که همان کیفیت است گام بردارند.
  3.  محوریت با فرآیند ها است. با تمرکز بر فرآیند هایی که ارزش آفرین هستند می توان فارغ از عملکرد ها، محصول با کیفیت تولید کرد.
  4.  یکپارچه است. تمامی فرآیند ها باید در دل یک فرآیند بزرگ تر هضم بشوند و همه ی کارکنان باید در مسیر چشم انداز و اصول کلی شرکت حرکت کنند.
  5.  دارای یک رویکرد سیستماتیک و استراتژیک است. سازمان ها باید برنامه های استراتژیک هماهنگ با اصول مدیریت کیفیت جامع را به عنوان زیربنای سازمان قرار دهند.
  6. دائما در حال پیشرفت است. مدیران و کارکنان باید دائما به دنبال بهبود کیفیت محصولات و خدمات باشند تا مزیت رقابتی محصولات خود را افزایش دهند.
  7.  مبتنی بر تصمیم گیری دقیق است. شما باید برای شناخت عملکرد مجموعه ی خود، داده جمع آوری کنید و آن ها را تحلیل کنید تا بتوانید ایرادات کار خود را برطرف کنید و کیفیت را افزیش دهید.
  8.  ارتباطات سازمانی را بهبود می بخشد. مدیران، کارکنان و ذی نفعان باید به صورت مدوام با یکدیگر درباره ی راه های افزایش کیفیت محصولات در ارتباط باشند و با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند.

 

در قسمت بعدی درباره ی سه فرآیند مهم در مدیریت کیفیت جامع با شما صحبت خواهیم نمود. با پارسان همراه باشید.

برگرفته از مطلبی در blog.capterra.com

تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹