News Header

کافه دانش

Image 50403

شش سیگما تمرکز بر فرآیندها

شش سیگما، تمرکز بر فرآیندها

علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

در قسمت های قبلی درباره ی مدیریت کیفیت جامع و دوفرآیند تحقق آن صحبت کردیم. در این بخش درمورد مدل شش سیگما بیشتر صحبت می کنیم.

مدل شش سیگما که در سال 1980 و در شرکت موتورولا پدید آمد، شامل تکنیک هایی برای بهبود فرآیندها در سازمان است. هدف این مدل، بهبود کیفیت محصولات از طریق حذف نواقص تولید می باشد. شش سیگما دربرگیرنده دو متد 5 مرحله ای است:

متد DMAIC:

 1. تعریف سیستم و مشخص کردن خواست مشتری
 2. جمع آوری اطلاعات و اندازه گیری ویژگی های کلیدی فرآیندها
 3. تحلیل داده ها و علت یابی کیفیت پایین محصولات
 4. بهبود فرآیند کنونی و طراحی یک فرآیند جدید
 5. کنترل مداوم فرآیندها

 

متد DMADV:

 1. تعیین اهداف و خواست مشتریان
 2. تعیین و اندازه گیری مشخصه هایی که در تولید نقش حیاتی دارند
 3. تحلیل داده ها و توسعه یک مدل جایگزین
 4. بهبود مدل طراحی شده و آزمایش و رفع نواقص آن
 5. استقرار مدل طراحی شده و نظارت مداوم برآن

 

تفاوت کلیدی شش سیگما و مدیریت کیفیت جامع  در آن است که شش سیگما بیشتر بر فرآیندهای تولید تمرکز می کند، درحالی که مدیریت کیفیت جامع یک نگاه جامع به فرآیندهای سازمانی دارد.

بهتر است از این مدل زمانی استفاده کنید که فکر می کنید بخش "تولید" همان قسمتی از سازمان شما است که نیاز به بررسی و بهبود دارد.

اما اگر شما در سازمان های کوچک از مدیریت کیفیت جامع و مدل های آن استفاده نمی کنید، می توانید از روش های زیر، کیفیت سازمان خود را بهبود ببخشید.

 1. تعیین کنید که براساس مشکلات سازمان شما، چه فرآیندی برای بهبود کیفیت در سازمان شما مناسب تر است. اگر فرآیند های شما مشکلی ندارند و در مدیریت فرآیندها مشکل دارید، از ISO9000 استفاده کنید. اگر فرآیندهای شما با اندکی تغییر می تواند کامل شود، از شش سیگما استفاده کنید.
 2. با اعضای کلیدی سازمان و مدیران صحبت کنید و با ایده پردازی و بحث درباره ی آن ها، فهرستی از بهترین گزینه های ممکن را ایجاد کنید.
 3. با بررسی گزینه های فهرست شده، بهترین و ساده ترین آن ها را انتخاب و اجرا کنید. وقتی که قدم اول را به درستی اجرا کردید، به تدریج به سمت مراحل بعدی تغییر، گام بردارید.

برگرفته از مطلبی در blog.capterra.com

 

 

برچسب ها:
منبع : blog.capterra
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱