News Header

کافه دانش

Image 40399

شش راه اثربخش برای مدیریت تغییرات سازمان

شش راه اثربخش برای مدیریت تغییرات سازمان

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

این روزها اکثر سازمان ها به دلیل شرایط ناپایدار محیط اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیک و سیاسی، در حال تغییرات پی در پی هستند. این یعنی فرآیندهای کاری، سیستم ها و استراتژی ماندن در بازار، باید دائما به روزرسانی شود.

تغییرات بر روی مهم ترین سرمایه شما اثر می گذارد، سرمایه انسانی. از دست دادن کارمندان به دلیل هزینه های بالای کارمندیابی و زمانی که برای آن صرف می شود، بسیار گران تمام می شود. هربار که یک کارمند از سازمان شما خارج می شود، بخشی از دانش سازمان شما هم به همراه او، سازمان را ترک می کند.

اما مدیریت تغییر سازمانی موثر چیست؟

برنامه ی مدیریت تغییر می تواند یک انتقال ملایم را تضمین کند و کارمندان شما را در طول این فرآیند، راهنمایی کند. خبر نگران کننده این است که نزدیک 70 درصد از فرآیند های تغییر به دلیل رفتار منفی کارمندان و عملکرد ناکارآمد مدیریت به شکست می انجامد. استفاده از مشاوران مدیریت تغییر می تواند به شما کمک کند تا در آن 30 درصد موفق قرار بگیرید.

در این مقاله، شش روش برای مدیریت تغییر سازمانی موفق پیشنهاد می شود.

1. تغییر را به طور واضح تعریف کنید و آن را در اهداف سازمان ادغام کنید.

این مورد به نظر بدیهی می رسد اما بسیاری از سازمان ها همین را هم فراموش می کنند. لازم است تا تغییر به صورت روشن تعریف شود و تغییرات در هریک از بخش ها و هدف های سازمان بررسی شود تا مطمئن شوید که تغییرات مدنظر شما در زمینه استراتژی، مالی و اخلاقی به سرانجام برسد. این مورد همچنین به شما کمک می کند تا ارزش تغییرات را تعیین کنید و نتیجه را بر حسب تلاش انجام شده، بسنجید.

سوالات کلیدی:

 • چه چیزی را باید تغییر بدهیم؟
 • چرا به تغییر نیاز داریم؟

 

2. تعیین اثرات و موارد تاثیر پذیرفته

هنگامی که دقیقا متوجه شدید که چه چیزی را و چرا باید تغییر بدهید، می بایست تاثیر آن تغییر را در سطوح مختلف سازمان مشخص کنید. این تغییرات بر کارمندان هر یک از واحد های سازمان، چه تاثیری خواهد داشت. این اطلاعات طرح کلی تغییرات در سازمان و نقاط حساس را شکل می دهد.

سوالات کلیدی:

 • تاثیر این تغییرات چه خواهد بود؟
 • تغییر بیشتر بر کدام بخش تاثیر می گذارد؟
 • تغییرات چگونه پذیرفته می شوند؟

 

3. توسعه یک استراتژی ارتباطی

گرچه که تمامی کارمندان باید در مسیر تغییر همراه شوند، اما در ابتدا باید کارمندانی که تغییرات را آغاز می کنند مشخص شود. لازم است تا ارتباطات درستی برای دعوت کارمندان به تغییر شکل بگیرد. استراتژی ارتباطی باید یک برنامه زمان بندی شامل زمان و چگونگی تغییر، نکات کلیدی و راه های ارتباطی قابل استفاده را شامل شود.

سوالات کلیدی:

 • چگونه با تغییرات ارتباط برقرار شود؟
 • بازخور ها چگونه مدیریت شوند؟

4. کسب آمادگی لازم

کارمندان لازم است در جریان باشند که در طول فرآیند تغییر، مهارت ها و دانش عملکرد بهینه به آن ها آموخته می شود. این آموزش ها شامل ماژول های آنلاین میکرو_لرنینگ، یا آموزش های رو در رو و فیزیکی و منتورینگ می شود.

سوالات کلیدی:

 • چه رفتار ها و مهارت هایی برای رسیدن به اهداف سازمان لازم است؟
 • چه نوعی از آموزش برای سازمان موثر تر خواهد بود؟

 

5. استقرار یک ساختار حمایتی

ایجاد یک ساختار حمایتی برای کمک به کارکنان جهت کسب مهارت های لازم و رفتارهای موثر برای دست یابی به نتایج مورد انتظار در سازمان لازم و ضروری است. بعضی از تغییرات ممکن است شکست بخورند و نیاز به بازسازی داشته باشند، در این شرایط لازم است تا از کارمندان حمایت شود و آن ها را در پیدا کردن مسیر خود، راهنمایی کرد. برای کمک به کارمندان در جهت سازگار شدن با تغییرات، منتورینگ و صحبت رو در روی مدیر با کارکنان می تواند سودمند باشد.

سوالات کلیدی:

 • چه قسمتی نیاز به حمایت بیشتر دارد؟
 • چه نوعی از حمایت بیشترین تاثیر را خواهد داشت؟

 

6. سنجش فرآیند تغییر

در طول فرآیند تغییر، یک سازوکار سنجش تغییرات باید ایجاد شود تا میزان هماهنگی تغییرات با اهداف مشخص شده را اندازه گیری کند. همچنین لازم است تا برنامه ی مدیریت تغییر سازمان برای تعیین اثربخشی ارزیابی شود و تمامی آموخته ها مستند شوند.

سوالات کلیدی:

 • آیا تغییرات به رسیدن به اهداف سازمان کمکی کرده است؟
 • آیا فرآیند مدیریت تغییر موفق بوده است؟
 • چه کارهای دیگری می شد در این فرآیند انجام شود؟

برای طراحی و استقرار یک فرآیند تغییر در سازمان، می توانید با متخصصان پارسان، مشورت کنید.
 

برگرفته از مطلبی درpulselearning.com

تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸