News Header

کافه دانش

Image 40345

سوالات متداول در خصوص راهکار نرم افزاری برنامه ریزی منابع سازمان (ERP)

سوالات متداول در خصوص راهکار نرم افزاری برنامه ریزی منابع سازمان   (ERP)

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست؟

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان برای کمک به مدیریت کسب و کار، تمام واحدها و توابع سازمان را در یک سیستم واحد ادغام می کند. نرم افزار ERP اغلب توسط مدیران ارشد، مدیران میانی و اپراتورها استفاده می شود. دپارتمان هایی که از طریق نرم افزار ERP یکپارچه می شوند عبارتند از: مالی، برنامه ریزی، بازاریابی، منابع انسانی، فروش، گزارش، تولید، عملیات و غیره.

 

چگونه راهکار نرم افزاری ERP به کسب و کار من کمک کند؟

پیاده سازی راهکار برنامه ریزی منابع سازمانی می تواند به مدیریت کسب و کار بخش های مختلف و ضروری مانند مالی و عملیات کمک کند. با ادغام بخش ها از طریق راهکارهای ERP، می توانید هزینه ها را به طور موثرتر مدیریت کنید و عملکرد و سرعت کلی کسب و کار خود را بهبود بخشید. نرم افزار ERP می تواند به بهبود ارتباطات و هماهنگی بین واحدهای سازمان کمک کند تا اطمینان حاصل شود که عملیات در تمام زمان ها به درستی اجرا می شود.

 

هزینه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی چقدر است؟

قیمت نرم افزار ERP بسته به تعداد کاربران و ویژگی های گنجانده شده است  هزینه ها عمدتاً شامل خرید لایسنس یا حق استفاده از نرم افزار و هزینه های استقرار و آموزش می باشد. همچنین برخی ارایه دهندگان ERP امکان ابری را فراهم نموده اند تا متناسب با شرایط خود بتوانید انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت پاسخ سوالات خود از این طریق با ما در تماس باشید.

 

برخی از ویژگی های عمومی یک راهکار ERP چیست؟

برخی از ویژگی های نرم افزارهای ERP رایج عبارتند از: مدیریت منابع انسانی، مدیریت مالی، مدیریت پروژه و مدیریت حسابداری. برای مشاهده لیستی جامع از امکانات نرم افزاری راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمان، از صفحه راهکار جامع دیدن کنید.

 

مزایای یکپارچه شدن بخش های مختلف کسب و کار من چیست؟

در حالی که عموماً در سازمان ها هر دپارتمان بر هدفی مشخصی متمرکز شده؛ میبایست برای دست یابی به موفقیت تمام واحدهای سازمان در بخش های مختلف کسب و کار به سمت یک هدف یا ماموریت بزرگتر متمرکز شوند. بزرگترین یکپارچگی و ادغام واحدهای سازمان در یک راهکار ERP، متمرکز نمودن جنبه های مختلف کسب و کار است که نهایتاً منجر به موفقیت سازمان می شود. همچنین یکی دیگر از مزایای یک راهکار ERP موفق، یکپارچگی تمامی داده های سازمان در تمام واحدها تحت تعاریف مشابه می باشد.

 

آیا قبل از تصمیم گیری برای خرید، باید دمویی از راهکار ERP را ببینم؟

بله. اکثر سازمان ها پس از اتمام تحقیقات خود، دو یا سه گزینه را انتخاب و پیش نمایشی از آنها را می بینند. استفاده از دموی رایگان یک راه عالی برای این است که تشخیص دهید کدام ویژگی ها و عملکردها با نیازهای شرکت شما تطابق دارد.

ERP چیست؟ مزیت نرم افزار برای سازمان من چیست نرم افزار برای دولت

راهکار ERP چگونه کار می کند؟

راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی واحدهای متعدد سازمان شما را با ایجاد یک مجموعه یکپارچه اطلاعاتی مدیریت می کند. کارشناسان کسب و کار شما می توانند نقاط کلیدی را تعیین کنند، به همین دلیل است که در مورد آنچه که توسط راهکار ERP ثبت می شود، هیچ گونه ابهامی وجود ندارد. شفافیت ایجاد شده توسط راهکار ERP عملیات تجاری سازمان را یکپارچه می کند و روند تصمیم گیری را سرعت می بخشد.

 

آیا راهکار ERP برای کسب و کارهای کوچک نیز وجود دارد؟

اگر شما بخشی از یک کسب و کار کوچک هستید و به دنبال نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی ERP می باشید، از صفحه راهکار ابری پارسان برای بررسی و اتخاذ بهترین تصمیم جهت رفع دغدغه های خود، دیدن فرمایید.

 

چه زمانی باید نرم‌افزار ERP  مبتنی بر ابر را به جای خرید لایسنس نرم‌افزارERP  انتخاب کنید؟

براساس تحقیقات ما، اگر یک بخش IT  قوی نداشته باشید، خرید لایسنس و نصب پیش فرض آن بعلت هزینه های نگهداری بالا برایتان هزینه بر خواهد بود و یا در صورتی که سازمان شما برای دسترسی به اطلاعات موجود در راهکارERP در زمان و یا مکانی خارج از ساعات اداری و یا دفتر کار داشته باشد، گزینه‌ ERP مبتنی بر ابر و یا تحت وب برای شما بهترین انتخاب می باشد.

 

تفاوت ERP  های مبتنی بر Cloud  و Web و Saas  (Software as a service)  در چیست؟

استفاده درون سازمانی از راهکارهای نرم افزاری نیازی به بهره مندی از اینترنت ندارد، اما این موضوع محدودیتی هایی را در زمان و مکان دسترسی به اطلاعات با خود به همراه دارد. از این رو راهکارهای نرم افزاری مبتنی بر Web طراحی و توسعه داده شدند تا محدودیت های مورد اشاره را رفع نمایند و امکان دسترسی امن، سریع و بدون وقفه به اطلاعات را در هر زمان و مکان برای کاربران فراهم نمایند. بطور کلی راهکارهای مبتنی بر وب در چند حالت مختلف اجرایی می شوند:

  • خرید و نصب نرم افزار در سرورهای سازمان
  • خرید و نصب نرم افزار در سرورهایی خارج از سازمان
  • استفاده از نرم افزار در بستر اینترنت

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 

چالش های مرتبط با نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان و یا مسایل مربوط به کیفیت اطلاعات چیست؟

استقرار و پیاده سازی یک راهکار ERP اثر بخش منجر به یکپارچگی بخش های مختلف سازمان همراه با مزیت های متعدد خواهد شد. یکی از بزرگترین چالش های راهکار  ERPموفق استفاده از تعاریف جهانی اطلاعاتِ بخش های مختلف سازمان است. با این حال، این چالش ها را می توان قبل از اجرای راهکارERP پیش بینی نمود و تعاریف لازم رامشخص و سازماندهی کرد. کسب بازخوردهای مداوم و شفافیت در زمان بندیهای اجرایی می تواند به شما در حل مشکلات بالقوه پیاده سازی ERP کمک کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید صفحه مشاوره و استقرار را بررسی و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

مزایای استفاده از راهکار ERP کدام است ؟

مزایای استفاده از راهکار ERP عبارتند از: افزایش کارایی و بهره وری و ساده و موثرتر شدن فرآیندهای کسب و کار. نرم افزار ERP به کاربران امکان می دهد تا عملیات را به صورت خودکار انجام دهند و تمام اطلاعات آن را در یک بانک اطلاعاتی واحد داشته باشند. این موضوع به کاربران کمک می کند تا عملیات را بهتر کنترل و ردیابی کنند و گزارش های لازم را در زمان مناسب بدست آورند. ضمناً از طریق دسترسی به اطلاعات متمرکز و دقیق مدیران ارشد می توانند به توسعه کسب و کار خود شتاب دهند.

 

منبع: برگرفته از مطلبی در capterra.com