News Header

کافه دانش

Image 40341

راهکارهای ERP چه نیازمندی هایی از کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) را برآورده می کنند؟

راهکارهای ERP چه نیازمندی هایی از  کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) را برآورده می کنند؟

نویسنده: سجاد بیات ؛ دپارتمان توسعه بازار

 

قبل از اینکه به توضیح شرایط لازم برای کسب و کار کوچک بپردازیم، شاید بهتر باشد اهداف استقرار ERP را در یک محیط کوچک در نظر بگیریم:

به طور معمول سه موضوع اصلی مد نظر کسب و کارهای کوچک و متوسط است:

 • وضوح عملیاتی

بنگاه های کوچک منابع محدودی در اختیار دارند، بنابراین ضروری است که منابع ناکارآمدی مانند انبارهای داده حذف شوند.
داده ها را می توان متمرکز کرد و به آسانی به آنها دسترسی پیدا کرد، به اشتراک گذاشت و مهاجرت کرد. این باعث کاهش پتانسیل خطاهای انسانی، هزینه های مرتبط و افزایش بهره وری می شود.

 • توانایی تصمیم گیری پیشرفته

توانایی انطباق سریع با تغییرات بازار و تصمیم گیری بدون نیاز به گذر از چندین لایه مدیریت، می تواند برای کسب و کارهای کوچک مزایایی را به ارمغان بیاورد، مزایایی که اغلب در شرکت های بزرگ‌تر دیده می‌شود.

استفاده از داده های مشترک و عمومی که توسط یک پلت فرم ERP ارائه می شود، می تواند در فروش، تولید، مدیریت موجودی و عملیات مالی برای اطلاع رسانی در مورد حرکت بعدی شرکت استفاده شود.
در مجموع، این ارزش ها به شرکت های کوچک اجازه می دهد تصمیمات حیاتی را به سرعت و با دقت بگیرند و در عین حال کاهش در هزینه های عملیاتی را تجربه کنند.

 • افزایش بهره وری

استفاده از مجموعه داده های بدست آمده در ERP باعث تسهیل در فرآیندهای کلی شده و همچنین به کارکنان جهت تمرکز مستقیم بر توسعه کسب و کار کمک می کند. اساسا، کارکنان شما زمان بیشتری را برای انجام کار خود بدست می آورند. این در یک محیط کسب و کار کوچک و پرشتاب یک دستاورد بسیار خوب است!
همچنین، چون ERP عمدتاً در چارچوب عملیاتی حضور دارد، وقتی شما نیاز به حرکت دارید، این خصوصیات به طور مثبت منجر به بهبود بهره وری در همه کسب و کارتان می شود.

 

در حالی که هیچ راه مشخصی برای تشخیص زمان درست انتخاب ERP وجود ندارد،اما به طور معمول برخی ویژگیهای کلی برای این انتخاب وجود دارد که عبارتند از:

 • اگر اطلاعات کسب و کار شرکت آلوده و مشکوک است، معمولا زمان خوبی برای بررسی گزینه خرید ERP است.
 • اگر شرکت در ارتباط با توسعه کسب و کار چالش های جدید را تجربه می‌کند، به طور مثال با افزایش ناگهانی حجم فروش رو به رو شده است، معمولاً زمان خوبی برای بررسی گزینه ERP است.
 • اگر شرکت دیگر قادر به مدیریت دقیق تراکنش ها و معاملات خود نیست، و یا این دقت به زمان زیادی برای ثبت و بدست آوردن گزارشات حسابداری می باشد، معمولاً زمان مناسبی برای بررسی گزینه ERP خواهد بود.
 • اگر در سطح شرکت اشتباهات متعدد در زمینه مدیریت موجودی در انبار از نظر سطوح مختلف موجودی (استاتیک و پویا) مشاهده می شود، معمولا زمان خوبی برای بررسی گزینه خرید و پیاده سازی ERP است.
 • اگر پیش بینی های فروش عمدتا بر مبنای روش WAG (حدس غیرواقعی) باشد، معمولا زمان خوبی برای بررسی گزینه ERP است.

راهکار نرم افزاری برای کسب و کار و سازمان های دولتی

ویژگی های کلیدی ERP برای یک کسب و کار و سازمان چیست؟

هنگام  تصمیم گیری در خصوص پیاده سازی ERP در محیط کسب و کارهای کوچک، مجموعه ای از "الزامات" وجود دارد که میبایست مد نظر قرار گیرد:

نکته مهم این است که بایستی از نیازهای خاص اجتناب کرد (چرا که این نیاز ها در هر کسب و کار به شکل متفاوتی از کسب و کار دیگر می باشند)، با این حال چارچوب های اصلی عبارتند از:

 • سهولت و سرعت شروع:

این مورد به طور ساده به یک راهکارابری ERP اشاره می کند، زیرا پیاده سازی سریع تر و هزینه های پیش از آن کمتر است. راه اندازی سریع اجازه می دهد تا شرکت های کوچک از مزیت های ERP مانند آنچه در شرکت های بزرگ وجود دارد برخوردار شوند.

 • هزینه:
  برای جلوگیری از تحمیل هزینه های بی مورد در بودجه محدود کسب و کارهای کوچک، هزینه ها (از جمله هزینه های پنهان مانند آموزش و پشتیبانی) باید مقرون به صرفه باشند و راهکار ERP باید بازده سرمایه گذاری  نسبتا سریعی را ارائه دهد.
 • عدم نیاز به استفاده از منابع تکنولوژی داخلی:

این ویژگی باعث کاهش هزینه ی استفاده از منابع داخلی می شود.

 • پشتیبانی راهکار ERP:

صرف نظر از ماهیت های پیچیده در یک شرکت خاص، استفاده عملیاتی از راهکارهای ERP معمولاً کمی طولانی خواهد بود. در نتیجه وجود تیم پشتیبانی آماده و کارآزموده یک "ضرورت" است. بروز یک اشکال غیر منتظره در عملکرد سیستم می تواند یک موضوع جدی در کسب و کارهای کوچک باشد، بنابراین مهم است که وقتی به پشتیبانی شرکت ارایه دهنده راهکار ERP نیاز دارید، تیمی توانمند در دسترس شما باشد. (ما چطور پشتیبان شما هستیم؟)

 • دسترسی های انعطاف پذیر:

در کسب و کارهای کوچک، کارکنان وظایف بسیاری را انجام می دهند. در این شرکت ها تقسیم کارها معمولاً متفاوت از آن چیزی است که در شرکت های بزرگ وجود دارد، بنابراین انعطاف در تعریف دسترسی های متفاوت برای کارکنان یک امر ضروری است.

 • واسط کاربری (UI) خوب:

به طور خلاصه عرض کنم که شما نمی توانید نیروی کارتان درگیر آموزش های متوالی و متعدد کنید! بنابراین باید مناسب ترین راهکار ERP را برای استفاده راحت و آسان انتخاب کنید .

 

منبع: برگرفته از مطلبی در erpfocus.com