News Header

کافه دانش

Image 40391

بخش بندی بازار با استفاده از تحلیل داده

بخش بندی بازار با استفاده از تحلیل داده

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

در قسمت قبلی درباره ی بازاریابی مبتنی برداده صحبت کردیم و گفتیم که اولین نکته ای که در هنگام طراحی یک استراتژی مبتنی بر داده برای یک سازمان کوچک باید مد نظر داشت این است که اگرچه ابزارها و روش های بازاریابی بعضا بین سازمان های بزرگ و کوچک مشترک است، اما شما نمی توانید همان مسیری را طی کنید که شرکت های غول پیکر طی کرده اند. بنابراین هنگام استفاده از یک مدل مبتنی بر داده، سازمان های کوچک باید از یک استراتژی کوچک شده پیروی کنند. همچنین یکی از ابعاد بازاریابی مبتنی بر داده یعنی آزمایش A/B را بررسی کردیم.

در ادامه ی بحث و در این نوشتار، درباره ی "هدف گذاری بخش بندی شده و مبتنی بر شخصیت" صحبت می کنیم.

یکی از مفاهیم مهم در بازاریابی، بخش بندی است. بخش بندی یعنی تحلیل داده های مختلف از مشتریان و دسته بندی آن ها به گروه هایی که ویژگی های شبیه به هم دارند. بعد از دسته بندی مشتریان، تیم های بازاریابی می توانند بر اساس ویژگی های هر یک از این گروه ها، برنامه ریزی کنند.

این فرآیند می تواند به راحتی و توسط نرم افزارهایی مانند Excel و داده های حاصل از سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان CRM و توسط قابلیت های هوش تجاری، انجام شود. اما همه ی این ها زمانی امکان پذیر است که داده های شما از ابتدا به صورت مناسب دسته بندی شده باشند. هنگامی که منابع اطلاعاتی شما بیشتر می شوند، تحلیل داده ها سخت تر می شوند. کارشناسان بازاریابی دیجیتال معمولا از ابزارهای زیر استفاده می کنند:

  • اطلاعات سیستم CRM
  • اطلاعات درآمدی از هوش تجاری و یا سیستم ERP
  • داده های تجزیه و تحلیل وب از Google Analytics
  • داده های تجارت الکترونیک
  • اطلاعات دستگاه های POS
  • اطلاعات شبکه های اجتماعی

یکپارچه کردن تمامی این اطلاعات بسیار مشکل خواهد بود. در واقع سازمان های کوچک می بایست داده های مربوط به مشتریان را به داده های درآمد و بازاریابی دیجیتال متصل کنند و داده های حاصل از بازاریابی دیجیتال را مجددا در تحلیل های مرتبط با درآمد استفاده کنند. پس از این اقدامات، سازمان های کوچک می توانند مشتریان را بر اساس موارد زیر دسته بندی کنند:

  • ویژگی های فردی مثل سن، جنس، تحصیلات و ...
  • رفتار مشتری مثل میزان و نحوه ی خرید، محل خرید و ...
  • عملکرد مشتریان در فضای مجاری مثل وب سایت هایی که از آن خرید می کنند.

پس از استقرار این سیستم و دسته بندی مشتریان، به مرور می توانید برای هریک از این گروه ها شخصیت پردازی کنید به طوری که مشتری با خواندن صفحات اولیه وب سایت شما، دقیقا به محصولی که به دنبال آن می گردد برسد و خرید خود را انجام دهد.

در نهایت، ابزاری که واحد بازاریابی شما با آن سر و کار دارد همین دسته بندی ها خواهد بود. این بخش بندی ها بهتر است هرسه ما بازبینی شوند.

 

در مقاله های بعدی، درباره ی دو بخش دیگر بازاریابی مبتنی بر داده بیشتر صحبت می کنیم.

 

منبع: softwareadvice.com

برچسب ها: بازاریابی,
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴