News Header

کافه دانش

Image 40377

از خطای دیگران درس بگیرید، قبل از این که عبرت دیگران شوید

از خطای دیگران درس بگیرید، قبل از این که عبرت دیگران شوید.

نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

 

یک برنامه بازاریابی استراتژیک به مثابه یک بلیط طلایی برای کسب و کار های کوچک است. از طریق بازاریابی دیجیتال می توانید برند خود را در بازار تثبیت کنید و سازمان خودتان را در بازار جا بیاندازید.

اما به توجه به کمبود منابع، یک برنامه ی بازاریابی غلط می تواند آخرین اشتباه یک سازمان کوچک باشد. هرچقدر که شرکت های بزرگ شانس ریکاوری از خطا در بازاریابی را دارند، شرکت های کوچک با مشلکلات مالی جبران ناپذیر روبرو خواهند شد. به همین خاطر سازمان های کوچک و متوسط باید از خطاهای سازمان های بزرگ درس بگیرند و دیگر مرتکب آن خطاها نشوند.

در این سلسله مقاله، ما چهار خطای معمول در بازاریابی را بررسی می کنیم و درباره ی این صحبت می کنیم که سازمان ها کجای کار را اشتباه رفته بودند که به این مرحله رسیدند و بهتر بود چه اقداماتی را انجام می دادند.

خطای اول بازاریابی: استفاده ی غلط از شبکه های اجتماعی

در بهترین حالت، شبکه ها اجتماعی قرار است تا مشتریان واقعی بالقوه ی شما را افزایش دهد. فارغ از اینکه سازمان شما یک محصول نهایی و یا یک خدمت را ارائه می کند، عملکرد موثر در شبکه های اجتماعی می تواند شما را در بین کاربران، پویا و موثر نشان دهد.

شبکه های اجتماعی در عین حال یک بستر همیشه در حال تغییر و بی ثبات است. یک تلاش عجولانه برای شرکت در یک موج و استفاده از یک هشتگ خاص می تواند سازمان شما را بی­پروا و بی مسئولیت نشان دهد. در واقع می توان گفت عملکرد در شبکه های اجتماعی مثل راه رفتن روی لبغه ی تیغ است.

در سال 2014، DiGiorno، شرکت مشهور غذایی آمریکایی، با ورود به موج توییتری در باره ی خشونت خانگی، مرتکب ی اشتباه بزرگ شد. بدون توجه به محتوای هشتگ #WhyISatyed ، تیم شبکه ی اجتماعی این شرکت تصمیم گرفت تا از این هشتگ برای تبلیغ پیتزای خود استفاده کند. اما وقتی که متوجه شد که چه اشتباهی کرده، بالافاصله توییت فوق را پاک کرد و هم در شبکه های اجتماعی و هم در رسانه های عمومی از کاربران عذرخواهی کرد.

در سال 2011 مصر در هیاهوی یک انقلاب سیاسی بود که منجر به برکناری حسنی مبارک رییس جمهور این کشور شد. در جریان این انقلاب تعدا زیادی از مردم کشته و زخمی شدند. همزمان که شهر قاهره در توییتر ترند شده بود، برند لباس Kenneth Cole، توییت کرد که معترضان در قاهره به دنبال کالکشن جدید لباس این برند هستند.

راهکار پیشنهادی برای سازمان های کوچک و متوسط

از شبکه های اجتماعی برای برقرار ارتباط با مخاطبان استفاده کنید و از کلی گویی بپرهیزید. همیشه قبل از همراهی با موج ها و ترند ها در فضای مجازی، به طور کامل از محتوای آن مطلع شوید و سپس همراهی کنید.

در ادامه ی این مقاله، سه خطای جبران نشدنی بازاریابی دیگر را باهم بررسی خواهیم کرد.

برگرفته از مطلبی در blog.capterra.com

تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰