News Header

کافه دانش

Image 50407

احترام به مشتریان، کلید موفقیت برنامه بازاریابی

احترام به مشتریان، کلید موفقیت برنامه بازاریابی
نویسنده: علی خزاعی؛ دپارتمان توسعه بازار

در قسمت های قبل، درباره ی خطاهای بزرگ بازاریابی صحبت کردیم، این مقاله، قسمت آخر این مجموعه مقالات خواهد بود، امیدواریم که سازمان شما مرتکب این اشتباهات نشود.
حیات سازمان ها وابسته به مشتریان است، برخورد محترمانه با مشتریان از بدیهیات بازاریابی در سازمان ها است. هنگامی که سازمان ها با مشتریان خود با احترام رفتار نکنند، ممکن است اتفاقات فاجعه باری رخ بدهد.

در سال 2012، شرکت بیک مداد شمعی های مختص دختران را به بازار کرد. این مدادهای شمعی در اندازه های کوچک تر و با قیمت گران تر از همان مداد شمعی و با همان کیفیت اما بدون تفاوت جنسیتی فروخته می شد. این اقدام شرکت بیک با واکنش های شدیدی مواجه شد؛ به نحوی که سر و صدای آن به برنامه های تلویزیونی هم کشیده شد. مشتریان و مخصوصا دخترها نظرات منفی خود را در آمازون و وب سایت های فروش آنلاین نشان دادند. این نظرات که عمدتا با درونمایه طنز نوشته شده بودند، حاکی از شکست این ایده ی بازاریابی شرکت بیک در رفتار محترمانه با مشتریان بود.

راهکار پیشنهادی برای سازمان های کوچک و متوسط:

احترام به مشتریان را در تک تک اجزای برنامه های بازاریابی خود در نظر داشته باشید. مدام از خودتان بپرسید که آیا تبلیغات شما به مشتریان حس احترام متقابل القا می کند یا خیر. به خاطر داشته باشید، مشتریان دوست دارند تا درباره ی کالاها و خدماتی که از شما دریافت می کنند، حس خوبی داشته باشند.

کلید موفقیت در بازاریابی، همان چیزی است که در بچگی بسیار شنیده اید؛ " همان طوری با دیگران رفتار کنید، که دوست دارید دیگران با شما رفتار کنند".

این اشتباهات شرکت های بزرگ را به خاطر داشته باشید و سعی کنید شما مرتکب آن ها نشوید.­ در مقابل از این اشتباهات درس بگیرید و با مشتریان خود به نحو احسنت، رفتار کنید.

برگرفته از مطلبی در blog.capterra.com

برچسب ها: بازاریابی,
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳